Lista regiunilor din Noul Wales de Sud

De la EverybodyWiki Bios & Wiki


Statul Noul Wales de Sud este împărțit în 114 regiuni fără orașul Sydney. Astfel, sunt 23 de regiuni urbane și municipale și 91 de regiuni provinciale (Regions, Councils și Shires).

Regiunile, din punct de vedere geografic, sunt din nou împărțite în 12 regiuni geografice:

Far West       North Western Region       Northern Region       Richmond-Tweed       Mid-North Coast    
  • Broken Hill City
  • Central Darling Shire
  • Unincorporated Far West (nu este LGA (regiune))
 
  • Bogan Shire
  • Bourke Shire
  • Brewarrina Shire
  • Cobar Shire
  • Coonamble Shire
  • Dubbo City
  • Gilgandra Shire
  • Narromine Shire
  • Walgett Shire
  • Warren Shire
  • Warrumbungle Shire
  • Wellington Council
 
  • Armidale Dumaresq Council
  • Glen Innes Severn Council
  • Gunnedah Shire
  • Guyra Shire
  • Gwydir Shire
  • Inverell Shire
  • Liverpool Plains Shire
  • Moree Plains Shire
  • Narrabri Shire
  • Tamworth Regional Council
  • Tenterfield Shire
  • Uralla Shire
  • Walcha Council
 
  • Ballina Shire
  • Byron Shire
  • Kyogle Council
  • Lismore City
  • Richmond Valley Council
  • Tweed Shire
 
  • Bellingen Shire
  • Clarence Valley Council
  • Coffs Harbour City
  • Greater Taree City
  • Kempsey Shire
  • Nambucca Shire
  • Port Macquarie-Hastings Council
Central West      
Cele 114 de regiuni din Noul Wales de Sud în afară de Sydney (albastru închis)
Hunter Region    
  • Bathurst Region
  • Bland Shire
  • Blayney Shire
  • Cabonne Shire
  • Cowra Shire
  • Forbes Shire
  • Lachlan Shire
  • Lithgow City
  • Mid-Western Regional Council
  • Oberon Council
  • Orange City
  • Parkes Shire
  • Weddin Shire
 
  • Cessnock City
  • Dungog Shire
  • Gloucester Shire
  • Great Lakes Council
  • Lake Macquarie City
  • Maitland City
  • Muswellbrook Shire
  • Newcastle City
  • Port Stephens Council
  • Singleton Shire
  • Upper Hunter Shire
Murray Region       Murrumbidgee Region       South Eastern Region       Illawarra       Sydney Surrounds    
  • Albury City
  • Balranald Shire
  • Berrigan Shire
  • Conargo Shire
  • Corowa Shire
  • Deniliquin Council
  • Greater Hume Shire
  • Jerilderie Shire
  • Murray Shire
  • Tumbarumba Shire
  • Urana Shire
  • Wakool Shire
  • Wentworth Shire
 
  • Carrathool Shire
  • Coolamon Shire
  • Cootamundra Shire
  • Griffith City
  • Gundagai Shire
  • Hay Shire
  • Junee Shire
  • Leeton Shire
  • Lockhart Shire
  • Murrumbidgee Shire
  • Narrandera Shire
  • Temora Shire
  • Wagga Wagga City
 
  • Bega Valley Shire
  • Bombala Council
  • Boorowa Council
  • Cooma-Monaro Shire
  • Eurobodalla Shire
  • Goulburn Mulwaree Council
  • Harden Shire
  • Palerang Council
  • Queanbeyan City
  • Snowy River Shire
  • Tumut Shire
  • Upper Lachlan Shire
  • Yass Valley Council
  • Young Shire
 
  • Kiama Municipality
  • Shellharbour City
  • Shoalhaven City
  • Wingecarribee Shire
  • Wollongong City
 
  • Blue Mountains City
  • Gosford City
  • Hawkesbury City
  • Wollondilly Shire
  • Wyong Shire


This article "Lista regiunilor din Noul Wales de Sud" is from Wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:Lista regiunilor din Noul Wales de Sud. Articles copied from Draft Namespace on Wikipedia could be seen on the Draft Namespace of Wikipedia and not main one.